SGK ve Eczane Reçete Kutusu

kingkarton plastikkoli King Karton Plastik
Geri dönüştürülebilir, hafif ve dayanıklı kutular kullanın!
4 Mart 2022
kus uzaklastirma King Karton Plastik
PP Levha ile Kuşlar Çatınızdan Uzakta Olsun!
9 Ağustos 2022
kingkarton plastikkoli King Karton Plastik
Geri dönüştürülebilir, hafif ve dayanıklı kutular kullanın!
4 Mart 2022
kus uzaklastirma King Karton Plastik
PP Levha ile Kuşlar Çatınızdan Uzakta Olsun!
9 Ağustos 2022

SGK ve Eczane Reçete Kutusu

SGK ve eczane reçete kutusu son yılların elzem malzemelerindendir. Farklı renkleri göz alıcı olsa da hepsi farklı amaçlar için üretiliyor.

Sağlık sektörü her gün binlerce hastaya hizmet vermektedir. Bu hastaların rahatsızlıkları farklı olduğu gibi bağlı oldukları kurumlar da değişkendir.

Yapılan her tedavi sonrasında ortaya çıkan faturaların ise sınıflandırılması ve gruplandırılması gerekmektedir. Sınıflandırılan bu faturaların arşivlenmesi için ise belli başlı ofis malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Hastalara sunulan faturaların yanında alınması gereken ilaçlar için hazırlanan reçeteler de öne çıkmaktadır. Bu reçetelerin arşivlenmesi ve muhafaza edilmesi de özen gerektirmektedir. Dolayısıyla SGK ve eczane reçete kutusu içinde yer alan evraklar arasında yer almaktadır.

Hastaların yaşadığı rahatsızlık ve durumun ciddiyeti reçeteyi ve faturalandırmayı doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla da kişilerin dahil olduğu reçete grubu değişmektedir.

Farklılık gösteren reçete gruplarının arşivlenmesi de farklılıkları ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle de PP oluklu levhalardan üretilen kutular sarı, mavi, beyaz, turuncu gibi renklere sahiptir. Kurumlara göre de ihtiyaç duyulan SGK ve eczane reçete kutusu ebatları değişmektedir.

a

 

SGK Reçete Kutusu

SGK reçete kutusu resmi evrakların arşivlenmesinde yardımcı bir malzemedir. Farklı renk seçeneklerine sahip olan kutular sitede de satışa sunulmaktadır.

Üretiminde PP oluklu levhadan üretilen bu kutular uzun süre kullanıma uygundur. Çeşitli renk seçeneklerine sahip olması ise tercihleri artırmaktadır.

Sıklıkla tercih edilen kırtasiye malzemelerinden olan PP oluklu levha SGK ve eczane reçete kutusu üretiminde de kullanılmaktadır. Böylelikle uygun maliyetli kaliteli bir ürün elde edilmektedir.

Kurumlar içerisinde mevcut evrakların ve dosyaların arşivlenmesi oldukça önemlidir. Böylelikle elde edilen kayıtların ve bilgilerin kaybının önüne geçilmektedir.

SGK reçete kutusu da kalabalık evrakların arşivlenmesinde yardımcı bir malzemedir. Bir arada bulunan evraklar ve reçeteler bu sayede çok daha pratik biçimde bulunmaktadır.

Farklı reçetelerin bulunması da bu kutuların gereksinimini artırmaktadır. Farklı reçete gruplarına özel ayrılan SGK ve reçete kutusu seçenekleri satışa sunulmaktadır. Dolayısıyla değişik gruplara ait reçeteler arşivlenmektedir.

Eczane Reçete Kutusu

Eczane reçete kutusu farklı boyutları ve renkleri ile raflarda yerini almaktadır. Oldukça işlevsel olan bu kutular kaliteleri ile de önem kazanmaktadır.

Gündelik yaşam içerisinde en sık uğranan yerlerden birisi eczanelerdir. İşlemlerin çabuk çözülmesi ve aranan ilacın kolaylıklar bulunması için ise düzenli bir arşiv gerekmektedir.

Reçete kutuları da hastaların ve eczacıların işlerini kolaylaştırmada oldukça destekleyicidir. Böylece zamandan ve alandan tasarruf edilmesi amaçlanmaktadır.

Eczaneler için de kullanımı elzem olan reçete kutuları gün içinde de işlemleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Gruplara ayrılan reçeteler bu kutular aracılığı ile sınıflandırılmaktadır. Bu sayede nizami bir görünüme ulaşılmaktadır.

İstenilen belgelere kolaylıkla ulaşılmasını sağlayan eczane reçete kutusu seçenekleri de oldukça geniştir. Farklı renklere ve ebatlara sahip olan bu kutular ile her şey yerinde!

 

B Grubu Reçeteler Hangi Kutuya Koyulur?

SGK ve eczane reçete kutusu kullanımı zorunlu olan malzemelerdir. Farklı renklerde ve farklı ebattaki kutular üretilmektedir.

Üretimi yapılan kutular reçetelerin ve faturaların arşivlenmesinde kullanılmaktadır. Kutuların ayrı renklere sahip olması ise reçete ve faturaların gruplandırılmasını kolaylaştırmaktadır.

Her reçete grubu farklı bir renge sahip olan reçete kutusunda yer almaktadır. Bu reçete grupları A grubu, B grubu ve C grubu reçeteleri olarak sınıflandırılmaktadır.

B grubu reçeteler A ve C grubu reçetelere dahil olmayan reçetelerden oluşmaktadır. Dolayısıyla A ve C grubu reçete gruplarını iyi tanımak gerekmektedir. B grubu reçeteler 2022 yılında mavi renkteki SGK ve eczane reçete kutusu içinde yer almaktadır.

A Grubu Reçete Nedir?

Sağlık sektöründe yazılan her reçete ayrı bir gruba aittir. Bu reçetelerin gruplandırılması ise hastaların ilaç takibi için önemli bir yere sahiptir.

 A grubu reçeteler, yatan hastalar, gün içinde uygulanan tedaviler için hazırlanan reçetelerden oluşmaktadır. Ayrıca sağlık raporu ile temin edilen ilaçlar için de A grubu reçetelerden faydalanılmaktadır.

A grubuna dahil olan reçeteler aynı zamanda yurtdışı sigortalılarına ait olan reçeteleri de kapsamaktadır. Bu reçeteler ülke bazında değişime uğrayabilmektedir.

Adli vakalara ait reçeteler, iş kazaları ve meslek hastalıkları da A grubu reçete grubuna dahildir. Aynı gruba dahil olan tüm bu reçeteler farklı biçimlerde faturalandırılmaktadır.

 A grubu içinde yer alacak olan reçetelerin 2022 yılında hangi renk kutu içinde bulunacağı belirlenmiştir. 2022 yılında alınan kararlar doğrultusunda A grubu reçete ve faturalar sarı renkteki SGK ve eczane kutusu içinde bulunmalıdır.

C Grubu Reçeteler Nelerdir?

Değişen sağlık problemleri farklı reçete gruplarının oluşmasına ortam hazırlamıştır. Bu reçete gruplarından olan C grubu reçeteler de farklı rahatsızlıkları kapsamaktadır.

 • Yurtdışı ülkelerinde sağlık sigortasına sahip olan kişiler ile ilgili olan reçete ve faturalar C grubuna dahildir.
 • Sigortadan faydalanmak için yeterli prim gün ödemesine sahip olmayan hastaların reçete ve faturaları da bu gruptadır.
 • Prim gün sayısını doldurmayan ancak iş kazası geçiren hastaların reçete ve faturaları da bu gruba dahildir. Ancak bu durumda hastanın masraflarının kurum tarafınca karşılanmış olması gerekmektedir.
 • Özürlü statüsüne dahil olan hastalar ve bakıma muhtaç kişiler de u gruptadır. Bu kişilerin reçete ve faturaları da C grubu reçeteler içindedir.
 • Bulaşıcı hastalığa sahip kişilerin reçetelerine ait faturalar her hasta için ayrı ayrı bildirilmektedir. Bu reçete ve faturalar da C grubu içindedir.
 • Acil durum nedeniyle tedavi gören kişilerin fatura ve reçeteleri de C grubu içinde bulunmaktadır.
 • Koruyucu sağlık hizmetlerinden faydalanan kişilerin fatura ve reçeteleri de C grubu içindedir.
 • Gebeliğin başlangıcından sekiz haftalık sürece kadar düzenlenen fatura ve reçeteler de bu gruptadır. Ayrıca çoğul gebelik yaşanması durumunda on haftalık sürece dek yaşanan rahatsızlıklar da aynı gruptadır.
 • İş kazaları, trafik kazaları ve meslek hastalıkları da aynı reçete grubuna dahildir.
 • Kan ürünü ve hemofili ilaçlarını içeren reçete ve faturalar bu grup içerisinde değerlendirilmektedir.
 • C. kimlik numarası bulunmayan ancak yukarıdaki maddelerden birisine dahil olan kişiler de C grubu içindedir. Bu kişilerin reçeteleri ve raporları da ilgili SGK ve eczane reçete kutusu içinde bulundurulmaktadır.

C grubuna dahil olan fatura ve reçetelerin yer alacağı kutu rengi de 2022 yılında belirlenmiştir. Bu grubun içinde yer alan reçete ve faturalar beyaz renkteki reçete kutusunda muhafaza edilmektedir.

King Karton Tarafından Sunulan SGK ve Eczane Reçete Kutusu Seçenekleri

King Karton Plastik PP oluklu levha üretiminde geniş kapasiteye sahip olan bir firmadır. Farklı gereksinimleri gideren firma geniş ürün seçeneklerine sahiptir.

Çevreye duyarlı olan King Karton Plastik geri dönüşüme uygun ürünler üretmektedir. Farklı sektörler için gereken malzemeleri uzman ekibi ile teslim etmektedir.

PP oluklu levhalar ile üretimi yapılan reçete kutuları da kaliteli yapısı ile öne çıkmaktadır. Farklı ebatlarda ve renklerde üretilen kutular da ihtiyaçlara göre satışa sunulmaktadır.

Kullanımı yapılacak kutuların ebatları ve renkleri de değişmektedir. Kurumların gereksinimlerine ve ilgili odalarca belirlenen kutular değişim göstermektedir.

Farklı renklere sahip olan SGK ve eczane reçete kutusu seçenekleri de King Karton Plastik güvencesi ile üretilmektedir. İnternet sitesinde yer alan kutular ise müşteriler için sergilenmektedir.