Polikarbonat ve PP Oluklu Levha arasındaki farkı öğrenin

3 1 1 King Karton Plastik
Yaratıcı Ambalaj
24 Nisan 2021
SIGN Istanbul KINGKARTONPLASTIK TRR 1 1 King Karton Plastik
2021 SIGN İSTANBUL Fuarı
16 Eylül 2021
3 1 1 King Karton Plastik
Yaratıcı Ambalaj
24 Nisan 2021
SIGN Istanbul KINGKARTONPLASTIK TRR 1 1 King Karton Plastik
2021 SIGN İSTANBUL Fuarı
16 Eylül 2021

Polikarbonat nedir?

Polikarbonat, kalıplama endüstrisinde ve termal modifikasyonlarda yaygın olarak kullanılan termoplastik polimer ailesinin bir üyesidir. Polikarbonat, modern kimya endüstrisinde çok önemli bir rol oynayan malzemelerden biridir. Bu plastik türü çok sert şeffaf bir malzeme olarak kabul edildiğinden cama iyi bir alternatif olabilir ve binaların çeşitli bölümlerinde kullanılabilir. Polikarbonat ilk olarak 1953’te General Electric Plastics’te Daniel Fox tarafından yapılmış ve 1958’de seri üretilip pazarlanmıştır. Polikarbonat levhaların çeşitliliği, bu kimyasalın her tür yapı üzerinde ve farklı yapı malzemeleriyle birlikte kullanılabilmesini sağlayacak şekildeydi.

polycarbonate King Karton Plastik

Yapı malzemelerinin cinsini belirlemede dikkate alınan en önemli faktörler arasında, polikarbonat levhaların mukavemeti, şeffaflığı ve etkisi nedeniyle dolu ve fırtına gibi atmosferik faktörler ve deprem gibi bazı doğal afetler sayılabilir. Polikarbon levhaların öne çıkan bir diğer özelliği de hafif olmalarıdır, bu da çok sayıda nakliye ve nakliyesini insanlara daha az maliyet getirir.

Ultraviyole ışınları kanserojen ışınlar olarak bilinir ve insanlar da dahil olmak üzere çeşitli organizmaların sağlığını etkileyebilir. Ayrıca bu radyasyon nesnelerin rengini bozabilir veya renklerini değiştirebilir. Polikarbonat levhalar, geçiş önleyici tabakaları sayesinde bu radyasyonun ev alanına girmesini engeller ve konut sakinleri için güvenli bir ortam sağlar.

Cam çatılı evlerde ve binalarda bu camı temiz tutmak her zaman zordur. Polikarbonatın öne çıkan bir diğer özelliği de dış tabakasının antistatik özelliğidir. Havadaki toz polikarbonat levhalar tarafından emilmez ve bu levhadan kolayca yıkanır ve yüzeyi temizlenir.

Yukarıdaki bölümlerde bahsedildiği gibi polikarbonat kırılgan ve kırılmaz bir polimerdir, bu nedenle bu polimeri kullanmak size güvenli bir ortam sağlayacak ve nesnelerin düşmesini büyük ölçüde önleyecektir.

İç mekanı süslemek için polikarbonat kullanılabilir. Bu polimer ayrıca gösterge panolarının ve bileşenlerinin, ön tampon ve arka tamponun imalatında, kozmetik ve tıp endüstrilerinde, reçeteli camların ve kurşun geçirmez camların imalatında da kullanılabilir.

Polikarbonatın diğer kullanımları :

 • Evlerden bir gölgelik inşa edin
 • Bölme duvarların inşaatı
 • Depo çatı pencereleri
 • askeri endüstriler
 • bölümleme
 • CD yapmak
 • Bitki yetiştirme hangarlarının inşaatı
 • Spor stadyumları ve yüzme havuzları için çatı inşaatı
 • Uçak endüstrisi
 • Otomotiv endüstrisi

Polikarbonat üretim yöntemi

PPG şirketi polikarbonat üretme yöntemini ilk olarak 1941 yılında reçineler ve çapraz bağlantılar üreterek keşfetti. Bu yöntemde karbon çift bağı kırıldığında ilk polikarbonat olarak bilinen renksiz ve şeffaf bir plastik üretilmiştir. Zamanla, bu polimeri yapmak için başka yöntemler keşfedildi ve bu plastiğin üretimi ve üretiminde ilerleme başladı.

Günümüzde genel olarak aşağıda inceleyeceğimiz bu polimeri yapmak için iki farklı yöntem kullanılmaktadır:

 1. Toplu yöntem
  Parti üretim yönteminde fosgen gazı fenol ile birleştirilir ve difenil karbonat adı verilen bir madde elde edilir. Bileşik daha sonra bir polimer oluşturmak üzere bisfenol A ile reaksiyona sokulur.
 2. İki aşamalı eritme yöntemi
  Polikarbonat üretimi için günümüzde keşfedilen ve birçok fabrikada kullanılan bir diğer yöntem ise iki aşamalı ergitme üretim yöntemidir. Bu yöntem, polimerizasyon için fosgen dışındaki elementleri kullanır. Örneğin, difenil karbonat ve bisfenol A arasındaki ester elementlerinin değişimi yaygın olarak kullanılır.

Genel olarak, bu polimerden yapılan levhalar iki şekilde kurulur: tavan ve duvar

Bu plastiği ilk adımda takmak için sacın içindeki oluklardaki toz ve yabancı maddeler temizlenir. Plastiğin istenilen yere iyi yerleştirilebilmesi için levhada gerilme ve deformasyon olmayacak şekilde yeterince sertleştirilmesi gerekir. Sonraki adımlarda, levhaların oluklarının aşağıdan yukarıya doğru olduğu unutulmamalıdır.

PP Oluklu Levha Nedir?

Karton plastikler, karton şeklinde yapılan levhalardır. Bu levhalar ekstrüde edilmiş ve polipropilenden üretilmiş olup sert plastik kategorisindedir. Plastik kartonlar, bu levhaların ortasında dar dikey levhaların paralel olarak bağlandığı iki düz dış levhadan oluşur. PP Oluklu Levha, polikarbonat levhalara göre darbe ve fiziksel etkenlere karşı daha dayanıklıdır ve kimyasal maddelere karşı dayanıklı olabilir. Polikarbonattan farklı olarak, plastik kartonlar fabrikalarda daha yaygın olarak kullanılmaktadır. PP Oluklu Levhalar veya plastik levha oluklu levhalar, ambalaj endüstrisinde önemli bir rol oynar ve reklam, endüstriyel ve tarımsal amaçlar için kullanılabilir. Plastik kartonlar, karton kartonlar gibi kalıp kesim özelliğine sahiptir, yani kesilip farklı parçalara bölünebilirler. Bahsedilen özelliklere ek olarak, bu plastiklerin kullanılmasının sebeplerinden biri de serigraf yöntemiyle basılabilir olmalarıdır.

Pazarlamacılar arasında farklı isimlere sahip PP Oluklu Levha :

PP Oluklu Levha özellikleri :

PP Oluklu Levhalar, şoklara ve basınca karşı iyi direnç gösterebilir. PP Oluklu Levha çok yüksek bir esnekliğe sahiptir ve uzunlamasına veya enine farklı yönlerden kavislenebilir, ancak tabakanın katlanmasını önlemek için uzunlamasına kavisli olması daha iyidir. Bu malzemeyi yapmak için hiçbir zararlı veya toksik madde kullanılmamıştır, bu nedenle ambalaj malzemeleri için kullanılırsa insan sağlığı için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Bahsettiğimiz gibi bu polimer, polikarbonattan farklı olarak bir kesme makinesi veya kalıp kesici ile kolayca kesilebilir ve zımba, plastik kaynak ve tutkal gibi aletlerle bu polimerin parçaları birbirine bağlanabilir. Bu ürünün ağ yapısı ve plakalarının içindeki havanın bulunması, birçok kişinin ses yalıtımı ve elektrik yalıtımı olarak PP Oluklu Levha kullanmasına neden olmuştur. PP Oluklu Levha suya dayanıklıdır ve su geçirmez bir plastiktir, bu nedenle nemli ortamlarda yaşayan insanlar için iyi bir öneri olabilir. Bu çok yönlü polimer, ev bölmelerinde ve trafik işaretlerinde veya reklam stantlarında kullanılabilir. Genel olarak Carton Plast’ın özelliklerine değinmek istersek, Carton Plast’ın hafif, montajı kolay, yüksek sıcaklık ve ısıya karşı dayanıklılığı çok yüksek bir polimer olduğunu söyleyebiliriz.

Polikarbonat ve PP Oluklu Levha karşılaştırılması

Dykat, plastik kesme yöntemidir ve plastikleri farklı şekillerde kesmek ve farklı tasarımlar oluşturmak için kullanılabilir. Polikarbonat levhaların en belirgin dezavantajlarından biri, bu levhaların delme ve kalıp kesmeye karşı yüksek hassasiyetidir, bu nedenle delme veya kalıp kesme işlemi sırasında karton levha satın alırken polikarbonat tamamen kırılabilir. veya sac üzerinde delme işlemleri. Belirtildiği gibi polikarbonat levhalar pahalıdır ve kullanıcıya çok fazla maliyet getirir, bu levhaların fiyatlarının yüksek olmasının nedeni imalatlarında kullanılan ultraviyole kaplamadır. Karton Plast levhalar kullanıcının isteklerine göre yapılıp sunulabilir, bu nedenle günümüzde müşterilerin isteklerine göre Karton Plast levhalar güneş koruyucu veya anti-UV, mantar önleyici ve antimikrobiyal veya nano-plastik, antifungal formdadır. -Elektrik yükü veya Antistatik ve yanmaz veya yanmaz malzemeden yapılmıştır.

PP Oluklu  levhalar, bir yangın sırasında duman oluşturan polikarbonatın aksine, tutuştuğunda erir ve bu da yangınları önleyebilir ve yangının  ortamda büyümesini engelleyebilir.

Belirtildiği gibi, polikarbonat levhalar cam çatı yapmak ve genellikle camla değiştirmek için kullanılabilirken, PP Oluklu Levha bina ve çatı blokları şeklinde olduğu gibi inşaatlarda da kullanılabilir.Replikalar, hangarlar ve reklam standları kullanılır ve kullanılabilir. cam yerine geçmez.

Polikarbonatın cama göre yüksek mukavemeti ve hafifliği, bu levhaları sera sahibi insanlar için özel bir teklif haline getirmiş ve bu levhalara olan talep önemli ölçüde artmıştır.

Polikarbonatın Carton Plast’a göre bir diğer avantajı da enerji tüketimini azaltmasıdır. Tek cam yerine polikarbonat levha kullanılması enerji tüketimini %50 oranında azaltır ki bu da bu levhaların en önemli avantajlarından biri olabilir.

Polikarbonat ve PP Oluklu Levha arasındaki fark

Polikarbonatın bir diğer benzersiz özelliği ise ısıya dayanıklı olması, koşullar ve atmosfer faktörlerinde deforme olmaması, PP Oluklu Levha levhaların ise soğuğa fazla direnç göstermemesidir.Polikarbonattan farklı olarak çatlayabilir veya bazı durumlarda kırılabilirler. tamamen. Polikarbonat ve PP Oluklu Levha arasındaki diğer farklar, bu iki tabakanın çizilme direncini içerir. Polikarbonat levhalar, dikkat çekici özelliklerine rağmen, bu polimerin dezavantajlarından biri olarak kabul edilebilecek olan PP Oluklu Levha göre çizilmeye karşı daha dayanıklıdır. Polikarbonat yapıda bulunabilen ultraviyole kaplama, alıcının bu polimeri satın almak için PP Oluklu Levha satın almaktan daha fazla ödeme yapmasını sağlar. Polikarbonat levhalar yangın sırasında tutuşmazlar, ancak çok fazla duman çıkarırlar ve dumanlı plastik kategorisine girerler. Pek çok kullanıcının aklını meşgul eden soru, bu plastiklerden hangisinin diğerinden üstün olduğudur. Polikarbonatın, ultraviyole ışınlarının ev ortamına girmesini engellemesi ve güneş ışığına karşı direnci nedeniyle plastik kartonlara göre daha üstün olduğu söylenebilir ancak bahsedildiği gibi günümüzde anti-radyasyon plastik karton üretmek mümkündür.

PP Oluklu Levha mi yoksa polikarbonat mı almalıyız?

Yukarıdaki paragraflarda bu iki plastiğin özelliklerinden ve farklılıklarından bahsetmiştik.Bu soruya cevap verebilmek için yukarıdaki açıklamaya göre bu iki üründen birini satın alabilirsiniz.

Ancak PP Oluklu Levha satın almanızı öneririz

PP Oluklu Levha Projeleriniz İçin Hemen Teklif İsteyebilirsiniz .

Birinci telefon numaramiz :

+90 414 503 89 39

ikinci telefon numaramiz :

+90 414 503 89 40

whatsapp numaramiz :

+90 535 877 86 88

İçerik özeti :

Polikarbonat, kalıplama endüstrisinde ve termal modifikasyonlarda yaygın olarak kullanılan termoplastik polimer ailesinin bir üyesidir. Bu yazımızda plastik ve polikarbonat kartonların özelliklerini ve bu iki plastik arasındaki farkları inceleyeceğiz ve ayrıca bu ikisinin birbirine göre avantajlarını inceleyeceğiz.